HAKKIMIZDA

                   

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Sosyoloji Bölümü, 1983 yılında kurulan Fen Edebiyat Fakültesi çatısı altında, 1984 - 1985 eğitim yılından beri çalışmalarına devam etmektedir. MSGSÜ Sosyoloji Bölümü'nde dört yıllık lisans eğitiminin yanı sıra tezli yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir. Bölüm öğretim elemanlarının akademik ilgi alanlarındaki çeşitliliğin ve farklı disiplinlerden  gelmelerinin etkisi ile, MSGSÜ Sosyoloji Bölümü güncel siyaset, ekonomi, hukuk, tarih, sinema, felsefe ve sanat alanlarında çalışmalara olanak veren bir program sunar. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne dayanan geleneğiyle, sanat ağırlıklı (şehircilik, plastik ve görsel sanatlar) çalışma ve araştırmalar da eğitimin her aşamasında, özellikle desteklenmektedir.  

 

Sosyoloji lisans eğitiminin yanı sıra Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı "Genel Sosyoloji ve Metodoloji" yüksek lisans ve doktora programları da sosyoloji bölümü tarafından yürütülmektedir. "Genel Sosyoloji ve Metodoloji" yüksek lisans ve doktora programları da farklı alanlarda çalışmalara imkan tanımaktadır. 

Sosyoloji bölümü, lisans eğitiminde Felsefe Bölümü ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü ile Çift Anadal programlarına imkan vermektedir. Bunun yanı sıra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü; lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının tümünde çeşitli okullarla Erasmus ve Farabi değişim programlarına olanak tanır.

MSGSÜ Sosyoloji Bölümü, öğrencilerini, bilimsel çalışma ve eleştirel sorgulama ilkelerini içselleştirmiş, güncel gelişmeleri izleyen, gelişmeye açık, toplumsal duyarlılığa sahip, ortaklaşa çalışmaya yatkın ve akademik ve mesleki yetkinliğe sahip kişiler olarak yetiştirmeyi hedefler.